ДУХОВНАТА БОРБА
Съчинението Духовната борба, чието първо издание излиза на италиански във Венеция през 1589 г., се появява в епоха, когато Католическата църква изживява период на вътрешна обнова. Би могло без преувеличение да се твърди, че през този период съчинението добива онази христоматийна значимост, каквато притежава Подражание на Христа, написано от Тома Кемпийски в началото на XV век. Само до 1775 г. Духовната борба наброява около 260 издания, като е превеждана, често по няколко пъти, на основните европейски езици, включително на латински, а също и на някои неевропейски езици.
„Малкият трактат“, както авторът окачествява съчинението си, може да се разглежда като буквар на аскетичния живот. Стремежът към съвършенство изисква от християнина да изкорени от себе си самолюбието и да позволи да узрее в него съзнанието за собствената му немощ пред Бога. В тази война срещу самия себе си и срещу пленителната сила, с която земният свят и безбройните му блага властват над отделния човек, става напълно задължителна употребата на четири „особено сигурни и необходими оръжия“: неуповаването на себе си, уповаването на Бога, упражняването и молитвата.
Тези четири стълба на успешно водената духовна битка задават главното членение на текста. Те увенчават изложението в уводната първа глава, където се очертават границите на понятието за християнско съвършенство. За първите две оръжия, всяко от които предполага другото, става дума в първия, най-кратък дял на съчинението (глави 2–6) – тази краткост се обяснява с факта, че ефикасната употреба на въпросните две оръжия зависи до голяма степен от доброто прилагане на следващите две. На третото оръжие – духовното упражняване, т.е. аскезата в тесен смисъл – е посветен значително по-обширен дял от Духовната борба (глави 7–43), като в първата част на този дял се говори пряко за това оръжие и по-точно за практикуването на различни деяния и размисли (глави 7–26), докато във втората и третата му част, посветени съответно на дяволските измами (глави 27–32) и на добродетелите (глави 33–43), се разглеждат различни съществени условия, възпрепятстващи или благоприятстващи духовното упражняване. Четвъртото оръжие – молитвата – заема третия дял на съчинението (глави 44–61), като първата му част се спира предимно върху умствената молитва (глави 44–52), втората говори за най-пълноценната молитва – литургичната, осъществявана в причастието (глави 53–58), а третата засяга някои допълнителни въпроси относно борбата в молитвата (глави 59–61). Подобаващото използване на четирите оръжия е единственият залог за достойно водене на духовната борба в часа на смъртта, на което са посветени последните пет глави на съчинението.
Автор на Духовната борба е Лоренцо Скуполи (1530–1610), регулярен клирик театинец. Съчинението е адресирано до реална или фиктивна духовна дъщеря на автора и се отличава с ясен и многопластов изказ, който, без да е изкуствено опростен заради достъпността, учи на дълбоко премислени, дълго изстрадани и стройно изложени истини, вписващи се изцяло в духа и буквата на Светото писание и Църковното предание. Преводът е на Петър Рогалски.
Глава 12
У човека съществуват много воли. Войната между тях
Макар да може да се твърди, че при тази борба у нас съществуват две воли – едната на разума, наречена по тая причина „разумна“ и „висша“, а другата на сетивността, именувана „низша“ и „сетивна“ и обозначавана обикновено с названия като „влечение“, „плът“, „сетивност“ и „страст“ – все пак, тъй като сме човеци чрез разума, то дори и да кажем, че искаме нещо само със сетивността си, в случая не се има предвид, че го искаме истински, докато не се склоним да го искаме с висшата си воля. Затова цялата ни борба се изразява по същество във факта, че разумната воля, разположена един вид между Божията воля, която стои над нея, и низшата воля, тоест тази на сетивността, е постоянно нападана от едната и от другата, доколкото всяка от двете се опитва да я притегли към себе си и да я подчини и направи послушна на себе си.
Но особено в началото за онези, които са пленници на лоши навици, е особено мъчително и изнурително, когато решат да поправят покварения си живот и освобождавайки се от света и плътта, да се отдадат на любовта и на служението на Исус Христос. А това е така, защото ударите, понасяни от висшата воля от страна на божествената и на сетивната воля, които постоянно я обсаждат с нападенията си, са силни и могъщи и се усещат особено мъчително – нещо, което не се случва на онези, които са вече предразположени към добродетелите или към пороците и възнамеряват да продължат да следват този свой път, понеже добродетелните лесно живеят в съгласие с Божията воля, а порочните се покоряват без съпротива на волята на сетивността.
Но нека никой не си мисли, че ще може да постигне истинските християнски добродетели или че ще служи на Бога, както подобава, ако не иска наистина да полага усилия над себе си и да понася болката, усещана от това да изостави не само големите, но и малките удоволствия, към които е бил отначало привързан със земно чувство. А следствието от това е, че малцина постигат целта – съвършенството: след като са преодолели с тежък труд по-големите си пороци, хората не искат после да полагат усилия над себе си, за да продължат да изстрадват пронизващите болки и мъчителния труд, изживявани при тяхната съпротива на почти безкрайните собствени дребни прищевки и страсти, които преобладават всякога в тях и така завладяват и господстват над сърцето им.
Сред тях има и такива, които, дори и да не крадат чуждите блага, се привързват към онези, които притежават по право; дори и да не си осигуряват почести с непозволени средства, не ги ненавиждат, както са длъжни, нито престават да ги желаят, а понякога и да ги търсят по различни начини; дори и да спазват задължителните пости, не умъртвяват лакомията си да ядат много и да желаят изискани храни; живеейки във въздържание, не се откъсват от някои привързаности на своя вкус, които поставят големи препятствия пред единението с Бога и духовния живот – тези привързаности, които освен това са и много опасни за всеки, та бил той и много свят човек, и особено за нямащите страх от тях, трябва да бъдат избягвани от всеки колкото се може повече. От подобни неща за тях произлиза и това, че добрите им дела са вършени с охладнял дух и са съпътствани от множество скрити интереси и несъвършенства, от известно самомнение и от желанието да бъдат хвалени и ценени от света заради тях.
Те не само не напредват по пътя на спасението, но връщайки се назад, се излагат на опасността да изпаднат в първоначалните си злини, доколкото не обичат истинската добродетел и се показват твърде малко угодни на Господа, за да ги избави от тиранията на дявола; а и са невежи и слепи за опасността, в която се намират, и дори си въобразяват, че положението им е някак сигурно. В това обаче е налице една толкова по-опасна самоизмама, колкото е по-слабо забелязвана: мнозина, които милеят за духовния живот, обичайки себе си повече, отколкото са длъжни (ако изобщо умеят да се обичат истински), обикновено се упражняват в онези практики, които най-много са по вкуса им, и изоставят останалите, които жегват дълбоко собствената им естествена наклонност и сетивните им влечения, срещу които всеки разум изисква да бъде насочено цялото им усилие. (...)
Ето защо, обична ми дъще, съветвам те и те насърчавам да се влюбиш в трудността и страданието, неразделна част от победата над себе си: всичко зависи от това! И толкова по-сигурна и по-бърза ще бъде победата, колкото по-силно се влюбиш в трудността, в която добродетелта и войната поставят начинаещите; и щом обикнеш трудността и мъчителната борба, колкото повече ги предпочиташ пред победите и добродетелите, толкова по-скоро ще придобиеш каквото и да било.