ПРЕОБРАЖЕНИЕ НА ГОСПОДА ИИСУСА ХРИСТА. ЕКЗЕГЕТИЧЕСКИ ОЧЕРК
Един от най-важните моменти в земния живот на Христа Спасителя, без съмнение, е Преображението Му на планината. То ясно се отделя от редицата други евангелски епизоди и естествено приковава към себе си особеното внимание на екзегета, стремящ се – въз основа на свещените исторически повествувания – към възможно разумното постигане на богочовешката личност на Изкупителя. Поради това нека се спрем да разкрием подробностите на даденото събитие, да определим неговата същност и посочим значението му в изкупителната дейност на Богочовека.
Разказът за Преображението Господне се намира у първите трима Евангелисти (Мат. 17:1-13, Марк, 9:2-13, Лук. 9:28-36), при което тия трима „синоптици“ еднакво предават обстоятелствата на работата, даже в незначителните подробности. У всички тях той се явява след известието за изповеданието на апостола Петра и предсказанието на Христа за Своите страдания (Мат. 16:13-28; Марк. 8: 27-9:1. Лук. 9:18-27) и преди изцелението на момчето, овладяно от ням дух – сцената на действието едногласно се пригажда към „високата планина“, а хронологическите данни са толкова точни, че тях е принуден да признае за поразителни сам Щраус (Das Leben Jesu, s. 249)[1].
По такъв начин фактът най-многознаменателен (ако този термин може да бъде прилаган към евангелската история) е удостоверен напълно здраво и от научна гледна точка очевидно не предизвиква никакви съмнения, подозрения или възражения, а задължава единствено към разумното му и всестранно разбиране. Затова именно и всички замисли на скептическата критика досежно Преображението на Господа Иисуса Христа се оказват съвсем фантастични.
Желаещите да отхвърлят апостолския произход на това повествувание твърдят, че в него има толкоз малко историческа правда, колкото и в Рафаеловата картина Transfiguratio, и обясняват произхода му с един тайнствен митологически процес, в който християнското убеждение безсъзнателно се стреми да възвиси богочовешката личност на Изкупителя вследствие на възраженията от страна на иудеите против божественото достойнство на Иисуса Христа като Месия. Външно основание за такова мнение служи мълчанието за Преображението у апостола Иоана, който е бил, по уверението па синоптиците, съзерцател на това събитие; за него говорят не очевидци. Ясно било, че даже първовиновниците на това предание, неволно чувствайки неговата митичност, не се осмелили да го предадат под авторите на предполагаемите свидетели и го пуснали под името на нямащи отношение към делото лица.
Едва ли има нужда да се разпространяваме, че митолозите доказват повече, отколкото изискват техните цели, и вървят по пътя към отхвърляне на цялата евангелска история поради неавтентичността на историческите известия за нея. Те не се спират даже и пред такива грандиозни изводи, но поради именно туй и впадат в жестока абсурдност. В края на краищата, усилията им би трябвало да свършат с признаване митичността на самата личност на Спасителя, а това положение би било отричане на цялата християнска история, която, несъмнено, не може ни да се почне, ни да се държи съвършено на нищо, а неизбежно изисква едно съответно на своето величие историческо събитие, като постоянна нейна causa efficiens.
Несъстоятелна въобще, митологическата хипотеза се оказва еднакво слаба и в приложение частно към разглеждания случай. Сама тя е абсолютно безсилна да обясни неоспоримото съгласие в трите записки относно резултатите на безсъзнателно първохристиянско творчество. С едно насилие над здравия смисъл тя би могла още да бъде приета в качеството на чиста възможност, ако съвпадението на синоптиците би се простирало само в съществените черти, необходими в разказа за Преображението по целите на митологическия процес. Но например хронологическите определения никак не се поддават на митологическото разбиране, понеже за преднамерено възвеличаване на Господа сравнително с Моисея и Илия съвсем не се е искало да се пригажда то шест дни след събитията при Кесария Филипова. В еднаква степан евангелист Иоан не е за, а против митолозите. Нека нашите Евангелия да са се появили по-късно, отколкото това се приема, – все пак ще си остане неотрицаемо, че писателят на четвъртото Евангелие е знаел своите предшественици. Ако пък е тъй, то Иоан необходимо би бил принуден не към мълчание, а към прямо и решително опровержение на преданието за Преображението, щом – по мнението на митолозите – той не е допущал това събитие. Най-после, не бива да се счита за неоспорима аксиома и тая последна мисъл, че уж на апостола Йоана, съдейки по неговото Евангелие, тоя факт бил съвсем неизвестен. Напротив – той тържествено свидетелства за въплътилото Се Слово: и ние видяхме славата Му, слава като на Единороден от Отца (Иоан. 1:14). Тук евангелистът очевидно има предвид такъв исторически момент в живота си на Спасителя, когато особено се е открила пред учениците Му Неговата слава, като какъвто по-горе (1:6-8) е било посочено и явяването на Кръстителя. В такъв случай от всичко най-естествено е да се отнесат тези евангелски думи към Преображението, за което могат да намекват и термините ἐσκήνωσεν и τὴν δόξαν. Затова и по-нататък, за да подкрепи своето удостоверение за божественото достойнство на Христа като Син Божий, Иоан Богослов привежда още ново фактическо потвърждение за свидетелството на Предтеча за същия предмет (1:15).
По всички тия причини в научно отношение е необходимо да се признае историята на Преображението за идеща от апостолите, и именно в тоя вид и с това значение, с каквито тя се представя в изложението на синоптиците.
Но може би тя е недостоверна, предава от собствени съновидения на Петра, Иакова и Иоана, макар и преднамерено произведени в тях от едно особено въздействие на Духа Божий, или пък е измама на чувствата на наблюдателите, които не са съумели да се справят със своите впечатления и са приели светлинния ефект на възходящото слънце на върха на Галилейската планина за чудесно прославяне на Учителя? Такива забележки се чуват от страна на Неандера[2], Вейса[3] и последователите на грубо-натуралистическата школа на Паулуса[4].
Всички тия предположения са лишени от каквото и да е научно основание и се подценяват сами, доколкото се стремят да унищожат чудото и в същото време заставят да се признае едно ново чудо, много по-голямо от евангелското. Нима не е чудно, че три лица бълнуват едно и също нещо и със съвършено тъждествени подробности? Нима чудесното влияние на Бога върху учениците е по-малко чудесно, отколкото чудесното явление? Нима не е също толкоз чудесно да се приеме светлинната игра на утринното слънце и гърмът за просветление на Иисуса Христа и за гръмък глас? Но и покрай това, всички означени автори допущат, че възторжено възбуденото състояние на Петра, Иакова и Иоана е било забелязано от Спасителя. А тогава изниква ни въпрос: защо Той не го е охладил и не е разсеял измамните предположения на Своите спътници? Ако това събитие е било предвидено от самия Иисуса Христа, в такъв случай по отношение към Паулуса не можем да не повторим думите на Щрауса, че „то би трябвало да стане пред тълпата или пред по-широк кръг от ученици; поне не би било нужно да се запрещава на очевидци да говорят за това на други“ (Das Leben Jesu, s. 240). (...)
[1] Давид Фридрих Щраус (1808–1874) – германски протестантски богослов, известен с отрицанието си на божествената природа на Иисус. Книгата му Животът на Иисус. Критическо изследване предизвиква сериозна полемика заради твърдението, че описаните в Новия завет чудеса са лишени от основания митични добавки. Б.р.
[2] Август Неандер (1789–1850) – германски богослов и църковен историк, автор на Обща история на християнската религия и църква. Б.р.
[3] Йоханес Вайс (1863–1914) – германски протестантски богослов и библейски екзегет, автор на Иисус от Назарет. Мит или история, 1910 г. Б.р.
[4] Хайнрих Паулус (1761–1851) – германски богослов, рационалист, който се опитва да обясни чудесата на Иисус с природни феномени. Б.р.