Чудното богатство на Правилото
Oh ignota ricchezza! oh ben ferace![1]
Първият прочит на Правилото на свети Франциск невинаги е лесен. Осем века ни делят от 29 ноември 1223 г., когато папа Хонорий III одобрява Правилото. Можем, разбира се, и днес да видим неговия оригинал в базиликата в Асизи, можем да го прочетем цялото – то съвсем не е дълго – и в книгата Кипящо от живот на Зджислав Кияс. По-трудно е сами да преминем през неговия стил и конкретни грижи и истински да го разберем. Това е естествено и не трябва прекалено много да ни притеснява. Първите последователи и те не са разбирали всичко, което е казвал и правил Франциск (но нима апостолите са разбирали веднага смисъла на реченото от Исус?). Едва по-късно, споделяйки и размишлявайки за своите спомени, те започват да разбират неща, които не са могли да схванат навремето, удрят се по челата и възкликват: „Ах, отче Франциск, това си имал, значи, предвид!”.
Книгата Кипящо от живот ни помага пък на нас да стигнем днес до същественото: до голямата духовна сила и плътност на Правилото и да извлечем полза от нея. В християнството достъпът до духовните истини, показва убедително о. Кияс, винаги е свързан и с интелектуален опит, с изучаването и вникването в смислите на значим текст (в основата е винаги Свещеното писание), в случая Правилото на св. Франциск, тъй като „вярата търси разбиране” и вяра и разум в християнството не се изключват, а си взаимодействат и взаимно се усилват.
Правилото на св. Франциск не е юридически документ, не е кодекс, не е канон, то е нещо различно от устав, от разпореждания какво точно и как да се прави и да не се прави. Правилото е сгъстен израз на духовния опит на самия Франциск, такъв какъвто е живян от него и неговите първи последователи. То е плод на дълги години братско споделяне. Имайки това предвид, можем по-лесно да разберем дългото изработване на Правилото, продължило 15 години, минало през три редакции, докато в него е изкристализирал опитът на първата общност на малките братя в хармония с голямата духовна и монашеска традиция на Църквата, от която то е част. В него се срещат много векове, различни времена, ала правилото не е исторически документ, то остава живо през всички тези столетия и е кипящо от живот и днес, защото в него св. Франциск е влял не само своя опит, но и своята несравнима енергия и защото всяко ново поколение францисканци го обогатява със своята собствена харизма.
Но какво е да се живее по правило? Животът по правило изхожда от убеждението, че отношението между Бог и човек, а оттам и между самите хора, е подредено отношение, като същевременно поставя въпроса за възможността на едно живо братство като форма на човешката общност.
Животът на францисканците е живот по правило, защото се вдъхновява и „управлява от Писанието” (regula Scripturarum) или, както казва сам Франциск, защото е живот според „формата на светото Евангелие” (secundum formam sancti Evangelii). Беднякът от Асизи не познава друг път освен този на Евангелието и неговото Правило трябва да позволи на всеки да върви по него. То учи решилите да го следват да проповядват Евангелието не просто с думи, а чрез своя живот и действия.
Трудно е да бъдат дадени с няколко думи всички характеристики на францисканския дух, и то от някой, който не принадлежи към Ордена. Поразява в св. Франциск съвършената простота, съчетанието на чистота и пламенност, поразява спонтанността, озарена от благодатта. Поразява най-вече пълното откъсване от себе си, което прави възможно пренасянето върху другия – върху ближния и върху всяка твар – на неговата любов към живота и света, поразява доверието в грижата на Бог, пълното и радостно оставяне на Божията воля.
Целта на правилото е ясна: обръщането на любовта към себе си и жаждата за слава (основни черти в личността на младия Франциск) в грижа за ближния и в следване на Христос. Може би тъкмо поради вродената жажда за слава св. Франциск е поискал неговите сестри и братя да се наричат minores, по-малките: „Да бъдат по-малки и подчинени на всички”. Във феодалното общество, в което гордостта и високомерието господстват върху отношенията между хората, Франциск учи, че единственият път нагоре е търпеливото понизяване на собствения аз, постепенното освобождаване от всяко желание за себеналагане. Събличането на самолюбието премахва препятствията, които разделят душата от Бог, правят Неговото присъствие осезаемо във всички събития на живота. Тогава душата се изпълва със светлината на мира, който е вътрешно завоюване, победа над себе си, особено в ситуации, в които обикновено реагира гневно, озлобено.
На обръщане в мир, милосърдие, опрощение, ето на това ни учи Правилото на св. Франциск. Милосърдието за него не е подаяние, а интегриране на всеки в човешкото общество. Неслучайно обръщането на младия и горд Франциск започва със срещата с прокажения и грижата за прокажените, с осъзнаването че изключвайки някого от обществото, ние изключваме всъщност Бог от нашия живот. Да не забравяме, напомня ни неуморно Франциск, че грехът е не друго, а изключване на Бог от нашия живот, че Исус Христос се явява сред нас в лицето на Своите „най-малки братя”. Затова и брат Франциск отива при тях, при бедните, при изключените, не просто за да ги приласкае и да ги утеши, а за да ги сложи тъкмо тях – малките, унижените, отритнатите – в средата на Божията трапеза.
Още нещо. За Франциск, верен на своето име (което означава на български „свободен”), изборът на бедността е избор на свободата. С цялото си съществуване той свидетелства, че не можем да притежаваме света, който е дар за нас, и колкото повече даваме и по-малко имаме, толкова по-свободни сме и толкова по-радостни и плодотворни стават делата ни. Бедният не е онзи, комуто липсва насъщното, а този, който живее само с насъщното, с „единственото потребно”, и той „следва гол голия Христос” и затова нищо не му липсва. Бедността за св. Франциск не е живеене в нищета и недоимък, а пълно себедаряване, споделяне с радост на всичко получено и осъзнаване на нуждата от другите и в най-малките дреболии на всекидневието.
Всеобщото братство е основополагащото измерение на францисканството (в това е силата на неговия католицизъм): братство с всички и с всеки. Звучи красиво и е красиво, ала правилото не е описанието на красив идеал. Под цветенцата на свети Франциск, под розите на малката света Тереза, богопосветеният живот е най-напред и преди всичко този на делника, който твърде често е банален, сив, утесняващ сякаш духа ни. Ала Правилото учи как да използваме енергията на живота, за да се освободим от оковите на живота: от диктата на инстинктите, от волята за власт и привързването към собствения аз.
Радостта е най-трудната за следване повеля на св. Франциск. Тя е и най-удивителната и най-възхитителната за мен. В нея намирам своеобразието на Францисканското правило, своеобразието на францисканския начин на живот. У Франциск няма съмнение: всички братя и сестри трябва да са „весели и радостни”: именно радостта е свидетелството, видимият за всички белег, че наистина следват Правилото. Само тогава, само весели и радостни, малките сестри и братя могат да запалят и въодушевят и другите хора да обичат също тъй весело и радостно Бога, защото Бог дава истинската радост и щастие и в този живот. Радостта на Франциск не идва от простодушна наивност, тя е плод на вътрешно завоюване, на преминаване през всички изпитания, болести, несгоди на живота. Тази радост е истинска и съвършена, защото тя приема и поема личните страдания на светеца и различните болки и тегоби на света. И до края на живота си Франциск запазва все тъй искрящо и силно чувството на радост от срещата и общуването с всеки и всичко. Радост, която е намерената отново свобода: гостоприемство на сърцето и на ума, които посрещат всичко срещнато винаги с доверие в Бог, доверие, което е едно със силата на любовта.
Та каква е днес за нас, тук и сега, актуалността на Правилото на свети Франциск. Фундаментално за духовния живот и вчера, и днес е изискването за въвеждане на ред в собствения живот. След като прочетох книгата на проф. Кияс, си мисля, че и психотерапевтите днес трудно могат да предложат нещо по-добро на търсещия душевно изцеление човек.
Правилото, кипящо и днес от духа на св. Франциск, може, както ни показва о. Кияс, да бъде извор на по-пълноценен духовен животи за всички нас, които не сме призвани към живота в конвента, но сме също тъй призвани да месим тестото на света с кваса на Евангелието. И можем да го направим и с помощта на Францисканското правило, защото пътят на св. Франциск открива на света истинския лик на християнското съществуване.
Проф. дфн Владимир Градев преподава теория на религията в специалност „Културология” на Софийския университет „Св. Климент Охридски” и „Философия на религията” в Нов български университет. Основните му изследователски интереси са в областта на философия на религията, съвременната философия, културологията и политическите науки. От 2001 до 2006 г. е посланик на България при Светия престол и Малтийския орден. Главен редактор на сп. Философия. Автор е на книгите Силите на субекта. Опит върху философията на Мишел Фуко (1999), Прекъсването на пътя (2000), Политика и спасение (2005), Между абсолютното тайнство и нищото (2007), Това не е религия (2013), Излизания (2015), Разпознавания. По пътищата на душата (2017), Приближавания (2019), Прочити на Данте , том 1–3 (2023).
[1] Данте, Божествена комедия, Рай, XI, 82, прев. Иван Иванов и Любен Любенов, С.: Народна култура, 1975. В оригинала: Oh ignota ricchezza! oh ben ferace!