РАЖДАНЕТО НА ЕДНА „ОНТОЛОГИЯ НА ЛИЧНОСТНОСТТА”
година 2023 / брой 178, В ПАМЕТ НА ПЕРГАМСКИ МИТРОПОЛИТ ИОАН ЗИЗИУЛАС (1931-2023)
В ПАМЕТ НА ПЕРГАМСКИ МИТРОПОЛИТ ИОАН ЗИЗИУЛАС (1931-2023)
Няколко думи на преводача
Още от времето на ранното ми въцърковяване липсата на (както тогава си мислех) задълбочена съвременна богословска мисъл в православието създаваше у мен чувство за дискомфорт и тревожност. Понеже все пак при цялото убожество на информацията тогава на мен вече ми бяха известни някои основни трудове на големите западни богослови на ХХ в., на които се възхищавах. Второватиканското поколение блестеше с Ив Конгар, Жак Маритен, Ханс Урс фон Балтазар, Пол Рикьор, Габриел Марсел. Новото протестантско богословие също имаше големите си имена в лицето на Райнхолд Нибур, Паул Тилих, Карл Барт, Дитрих Бонхьофер, Юрген Молтман. Възхищавах се и на историческите и пастирски трудове на руските богослови и философи от края на ХІХ и началото на ХХ в., но усещах огромната културна и мисловна пропаст, която ги дели с Гръцките отци на Църквата, положили основанията на моята деноминация. С годините за мен (и за българския църковен читател въобще) постепенно се откри цветът на съвременното гръцко богословие с неговото многообразие и дори противостоящи позиции. Но никой сред представителите му не успя да хвърли мост между съвременните богословски питания и патристиката от първите векове на Църквата така умело и дълбоко, на толкова ясен и в същото време терминологично структуриран език, както това направи Иоан Зизиулас. Той изнедри корените на църковното понятие за човешка личност в епоха, когато именно личността е в центъра на вниманието, и когато предмодерният традиционализъм вече не може да копира липсите на личното отношение. Успя да обслови съзряването на църковната личност и да създаде цяла школа на патристичния персонализъм, която има своите последователи и която изведе източното богословие отново в полезрението на световната мисъл.
Благодарение на богословието на митроп. Иоан културното съзряване на църковната личност доби своя език и заговори на него. Вечна му памет.
Слава Янакиева
РАЖДАНЕТО НА ЕДНА „ОНТОЛОГИЯ НА ЛИЧНОСТНОСТТА”
(Откъс от книгата Битието като общение. Изследвания върху личностността и Църквата на Пергамския митрополит Иоан Зизиулас[1])
Понятието за личност с неговото абсолютно и онтологично съдържание е родено исторически от опита на Църквата да даде онтологически израз на вярата си в Триединния Бог. Тази вяра е изначална – тя датира от най-първите години на Църквата – и е била предавана от поколение на поколение с практиката на кръщението. Постоянният и дълбинен контакт между християнството и гръцката философия обаче изостря проблема за интерпретацията на тази вяра по начин, който би удовлетворил гръцката мисъл. Какво означава да се каже, че Бог е Отец, Син и Дух, без да престава да бъде един Бог? Историята на споровете, които се разгарят върху тази голяма тема, тук не ни интересуват в детайли. Същественото е, че тази история бележи един философски обрат – революция в гръцката философия. Тази революция се изразява исторически чрез една идентификация: идентификацията на „ипостас” и „личност” („лице”). Как се е извършила тази неочаквана революция? Какви последствия има тя по отношение на понятието за личност? С тези именно въпроси трябва да се заемем накратко.
Терминът „ипостас” в гръцката философия никога не е имал връзка с термина „личност”, „лице”. Както видяхме, „личност” за гърците би означавало израз на всичко друго освен на същността на човека, докато терминът „ипостас” е бил вече тясно свързан с термина „същност” и в крайна сметка е започнал да се идентифицира с него напълно.[2]Именно тази идентификация на същност с ипостас, която проникнала тъй дълбоко в гръцката мисъл от първите християнски векове, създала и всичките трудности и спорове относно Светата Троица през четвърти век. За нашата тема е от значение и това, че терминът „личност”, „лице”, който вече е бил използван за целите на доктрината за Светата Троица (una substantia, tres personae)[3] на Запад още от времето на Тертулиан, не е бил приет на Изток именно защото на термина „личност”, „лице” (persona), му липсвало онтологическо съдържание и той водел до савелианство (явяването на Бога в три „роли”)[4]. Ето колко чужд е бил терминът „личност” (persona) на онтологията! Вместо този термин Изтокът още от времето на Ориген[5]използвал термина „ипостаси” за Светата Троица. Но този термин също криел опасности. Той е можел да бъде изтълкуван по един неоплатонически начин – още Плотин говори за ипостасите на божественото – с всички опасности, които едно обединение на Бог и свят по неоплатонически образец би съдържало за християнската теология.[6] Още повече че това е можело да се изтълкува тритеистично, ако популярната тогава идентификация на ипостас със същност би била взета под внимание.[7] Следователно трябвало е да се намери такъв начин на изразяване, който би дал на теологията способността да избегне савелианството, сиреч, който би дал онтологическо съдържание на всяко лице на Светата Троица, без да застраши библейските ѝ принципи: монотеизъм и абсолютна онтологична независимост на Бога по отношение на света. От този опит е произлязла идентификацията на ипостас и личност (лице).
Историческият аспект на това развитие е твърде неясен и тук пряко не ни интересува.[8] Аз самият съм убеден, че ключът към това развитие трябва да бъде търсен в западния гръцки писател Иполит, който навярно е първият, използвал гръцкия термин πρόσωπον – по подобие на Тертулиан? – в тринитарното богословие. Би било от исторически интерес да се изследват нюансите на термина „ипостас”, които са станали причина за отдалечаването му от термина „субстанция”, „същност”.[9] Нищо от това обаче не може да обясни онази съдбоносна крачка на идентифициране на „ипостас” с термина „личност”, без да се изследват по-мащабните философски промени, осъществили се в патристичната епоха във връзка с гръцката мисъл.
По-дълбинното значение на идентификацията на „ипостас” и „личност”, „лице” – значение, чиято революционност за развитието на гръцката мисъл, изглежда, е убягнала от вниманието на историята на философията – се състои в една двуделна теза: (a) личността вече не е придатък към битието, не е категория, която добавяме към конкретна единица (entity) след като първо сме верифицирали нейната онтологична ипостас. Тя самата е ипостасата на битието. (b) Единиците вече не възвеждат битието си до самото битие – т.е. битието вече не е абсолютна категория в себе си – а до личността, до точно онова, което конституира битието, сиреч прави възможно единиците да бъдат единици. С други думи, от добавка към битието (един вид маска) личността, лицето, се превръща самото в битие и едновременно с това – което е много показателно – в конститутивния, установителния елемент („принципът” или „причината”) на битията.
За да може гръцката мисъл да достигне до подобна преоценка на своята онтология, е трябвало преди това в полето на патристичната теология да се случат две основни „заквасвания”. Първото засяга онова, което току-що нарекох онтологична абсолютност на космологичната необходимост. В съответствие с библейското богословие, което, разбира се, е било добре известно на Отците, светът не е онтологическа необходимост. Макар древните гърци да са приемали, що се отнася до онтологията на света, че той е нещо необходимо сам по себе си, библейската доктрина за сътворението ex nihilo задължава Отците да въведат радикална промяна в онтологията, да възведат света към една онтология извън света, сиреч към Бога.[10] Така те са разчупили кръга на затворената онтология на гърците и в същото време са извършили нещо много по-важно, което е от непосредствен интерес за нас тук: те са направили битието – съществуването на света, съществуващите неща – продукт на свободата. Ето така е било извършено първото „заквасване”: с доктрината за сътворението ex nihilo „принципът” на гръцката онтология, това „ἀρχή” на света, е бил пренесен в сферата на свободата. Съществуващото е било освободено от себе си; световното битие е станало свободно от необходимостта.
Имало е обаче и второ „заквасване”, което е довело до една дори по-далеч стигаща преоценка на гръцката онтология. Битието на света не само бива възведено до личната свобода, но и битието на Самия Бог е идентифицирано с личността. Това „заквасване” се е извършило посредством споровете за Светата Троица, главно чрез богословието на кападокийските Отци и най-вече това на св. Василий.[11] Тази теология тук няма да ни занимава, освен в едно базисно отношение, което, за съжаление, обикновено се изпуска от поглед. Както е известно, окончателната формулировка на учението за Светата Троица говори за „една същност и три лица” (μία οὐσία, τρία πρόσωπα). Бихме могли да кажем следователно, че единството на Бога, „онтологията” на Бога, се състои в същността на Бога и това би ни върнало обратно към гръцката онтология: Бог първо е Бог (Своята същност или природа, Своето битие) и едва тогава[12] съществува като Троица, т.е. като Лица. Тази интерпретация фактически преобладава в западната теология и за съжаление, е навлязла в съвременната източна догматика с подреждането на заглавията в догматическите наръчници: „За Единия Бог”, следвано от „За Троицата”.[13] Значимостта на тази интерпретация се корени в предпоставката, че онтологическият „принцип” на Бога не се основава в личността, в лицето, а в същността, т.е. в самото „битие” на Бога. Всъщност в западната теология се оформя идеята, че онова, което конституира, съставлява единството на Бога, е едната божествена същност, едната божественост; това е, така да се каже, онтологическият „принцип” на Бога. (…)
[1] Зизиулас, Иоан. Битието като общение. Прев. Слава Янакиева, Communitas Foundation, 2013, http://www. communitas-bg.org/bg/library187.html.
[2] Св. Атанасий в Послание до епископите на Египет и Либия (PG. 26, 1036 B) ясно отъждествява тези двете: „hypostasis е ousia и няма друго значение освен самото битие (τὸ ὂν)... Понеже hypostasis и ousia са съществуване (ὕπαρξις): нещо е и нещо съществува (ἔστι καὶ ὑπάρχει)”. На основание на това отъждествяване Синодалното послание от Александрия, 362 сл. Хр., се позовава на Никея като наложила анатема върху онези, които утвърждават, че Синът е „от друга ипостас или усия”, допускайки обаче употребата на израза „три ипостаси”, при условие че това не би предполагало разделение между тези ипостаси. Заслуга на кападокийските Отци е, че са показали как това би могло да се разреши философски. Вж. по-долу.
[3] Вж. Тертулиан, Против Праксей 11-12 (PL 2, 1670D)
[4] Вж. напр. св. Василий, Ep. 236, 6: „онези, които казват, че усия и ипостас са едно и също (забележете радикалното отдалечаване от философската терминология на св. Атанасий и неговото време – бел. 24 по-горе), се принуждават да изповядват само различни prosopa, а като избягват употребата на словата treis hypostaseis, не успяват да избегнат савелианското зло”. Очевидно се изправяме пред една промяна в терминологията, продиктувана от желанието, подтикнато от савелианството, да се даде на prosopon напълно онтологическо съдържание.
[5] Ориген, Ком. върху Евангелието от Иоан, II, 6 (PG 14, 12B).
[6] Плотин (Enn V, I) определя „първите ипостаси” като върховното благо, разума и световната душа. Това е още един случай на онтологически монизъм (срв. по-горе), свързващ Бога със света в едно единно цяло, което застрашава библейското разбиране за отношението между Бога и света. За приноса на Плотин към философската употреба на термина „ипостас” вж. K. Oehler, Antike Philosophie und byzantinisches Mittelalter (1969), p. 23 ff.
[7] Вж. бел. 24 по-горе.
[8] Крайно необходимо е едно детайлно изследване на този проблем. За идеята за „същността”, „субстанцията”, виж работата на C. Stead, Divine Substance (1977). Едно твърде общо, но много внимателно разглеждане на развитията на философската терминология, що се отнася до този предмет, може да бъде открито в сега вече остарялата, но все още полезна работа на C. C. J . Webb, God and Personality (1918).
[9] Историята на термините „същност” (οὐσία) и „ипостас” е извънредно сложна. И по-специално, що се отнася до употребата на тези термини в тринитарното богословие на гръцките Отци, съществува мнението, че дистинкцията между същност и ипостас е станала възможна на основание на логическата Аристотелова дистинкция на „първа същност” и „втора същност” (Categories 5, 2a, 11-16; Metaphysics VII, 11, 1037a 5). Според това мнение кападокийските Отци в своето тринитарно богословие са идентифицирали термина „ипостас” с „първата същност” (индивидуалното и конкретното), а термина „същност” (οὐσία) с „втората същност” (общото) на Аристотел. Вж. например G.L. Prestige, God in Patristic Thought (1936), p. 245 ff., J.N.D. Kelly, Early Christian Creeds (1950) , p. 243 ff. и K. Oehler, op. cit. p. 23 ff. Но това мнение се оказва много спорно при едно детайлно вглеждане в гръцките Отци (напр. за Атанасий, вж. бел. 24 по-горе), от чиято мисъл Аристотеловата дистинкция между първа и втора същност, изглежда, напълно отсъства. Съмнително е също така дали тази дистинкция представя правилно дори самата Аристотелова мисъл, както отбелязва един изтъкнат специалист. Вж. D.M. Mackinnon, „Substance in Christology—A Cross-bench View,” Christ, Faith and History: Cambridge Studies in Christology, ed. S.W. Sykes and J.P. Clayton (1972), pp. 279-300. Съвсем вероятно е наличието на връзка между развитието на тези термини и историята на философското значение на термина ὑποκείμενον през периода след Аристотел. Поради двойственото значение, което, изглежда, Аристотел дава на този термин (ὑποκείμενον е [a] материя, и [b] конкретното и независимо битие; вж. Метафизика VII, 3, 1029а), в периода след Аристотел терминът „ипостас” измества термина ὑποκείμενον поради материалистичното значение на последния и сам възприема значението на конкретно независимо битие. Така в първите векове на християнската ера терминът „ипостас” постепенно придобива значението на реално и конкретно битие в противоположност на онова, което е само привидно и преходно. Тази, еволюция изглежда, бива осъществена главно от стоиците (срв. E. Zeller, Philosophie der Griechen III [1881], p. 644 ff.). Вж. за това C. C. J. Webb, op. cit. Като се има предвид, че влиянието на стоицизма във философията от патристичния период е силно, най-вероятно именно то е подготвило почвата за употребата на термина „ипостас” за изразяване на конкретното (като противоположно на общото) битие. Остава обаче фактът, че богословската мисъл на Кападокийците е осъществила една радикална промяна във философската употреба на тези термини.
[10] Вж. G. Florovskv, „The Concept of Creation in Saint Athanasius,” Studia Patristica VI (1962), pp. 36-67.
[11] Вж. по-долу, гл. 2, II 2-3.
[12] Тук „първо” и „тогава” обозначават, разбира се, приоритет, който не е темпорален, а логически и онтологически.
[13] Вж. критиката на Карл Ранер по повод на този типично западен подход към учението за Бога, в работата му: K. Rahner, The Trinity (1970), passim и особ. p. 58 ff.
Снимки

Контакти
Издава фондация "Комунитас"
Адрес: ул. "Неофит Рилски" № 61 "
Тел. 02 9810555
E-mail: hkultura@communitas-bg.org