НИКОЛАЙ ОТ КУЗА: МЕЖДУ ОНТОТЕОЛОГИЯТА И ФЕНОМЕНОЛОГИЯТА НА НЕВЪЗМОЖНОТО
Николай от Куза е автор, известен с многото си лица. Много често сред изследователите бива изтъквана иновативността на неговото философстване, която позволява то да бъде припознавано като „модерно”.[1] Според някои от тях философията на Кузанеца се оказва много по-близка до модерното схващане за субективността, което навлиза във философията с Декарт и бива поставено в центъра на философските рефлексии от Кант и посткантианския идеализъм, отколкото до съвсем съвременните за нея и основополагащи достижения на схоластиката и ренесансовата философия.[2]Епистемологията на крайността, която Николай от Куза разгръща в За ученото незнание, позволява и прокарването на интерпретация върху творчеството му, според която той може да бъде подведен безпроблемно под рубриката на деконструкцията и/или съвременната континентална религиозна феноменология, които, от своя страна, яростно критикуват метафизиката и епистемологическата парадигма, очертаваща контурите на философската Модерност.[3]Така по отношение на въпроса относно критиката и легитимацията на метафизиката днес някои интерпретатори ще привиждат в него критик на догматичната метафизика, който разчиства пътя за критичната филосо фия на субекта, а други ще поставят акцент върху „апофатизма” на концепцията му за ученото незнание, което ще го издигне отвъд метафизиката на субекта и над всяко онтотеологично построение.
И в двата случая философията на Кузанеца се оказва обаче откъсната от собствения си исторически контекст. Мисловната система на Кузанеца съдържа в себе си фундаментално християнски мотиви, които не могат да бъдат преодолени или просто пренебрегнати и които се оказват еднакво валидни за всички останали автори от епохата. Така например, когато се твърди, че той е предтеча на модерната субективност, се пренебрегва неоспоримостта както за Кузанеца, така и за практически всички средновековни автори на положението, че човекът е сътворен по образ и подобие Божие. Привиждането на някаква „критика” на чистия разум във философията на Николай от Куза рискува изпускането на ключовата за него теоцентрично-антропологическа и персоналистка ос в мисленето му, изхождаща от разбирането, че човекът винаги има центъра си извън себе си, което, от своя страна, в епистемологически, но и в онтологически план означава, че човешкото съществуване не може да се самообоснове, т.е. е поначало дефицитно и затова то търси да познае Бог.
От тази гледна точка дори и хегелианизиращите прочити на Кузанеца се оказват силно проблематични. Човешката крайност, доколкото винаги има своя център извън себе си и той е самата безкрайност, за Кузанеца не се „снема”, за да се превърне в онова, откъм което се определя. В един от последните си текстове За не-другото Николай от Куза ще твърди, че не-другото не е нищо друго освен не-друго, т.е. самото себе си.[4]Съответно другото няма да бъде нищо друго освен друго. По този начин не-другото, което е Бог, присъства във всичко, без обаче това да внася другост в него. Същевременно самото друго, макар и да е друго, поради не-другото, което го предшества, остава самото себе си, а с това и напълно различно спрямо всичко друго. Макар и не-другото да присъства като не-другото в другото, последното не се снема в първото, т.е. не може да бъде мислено като краен момент от ставането на не-другото. Едно такова ставане би изисквало не-другото реално да може да бъде и друго.
По този начин „диалектиката”, която откриваме у Николай от Куза, не съответства на спекулативния ход на понятието, който наблюдаваме при Хегел. Още повече Хегел ще вижда разгръщането на целокупната действителност като разгръщането на самото понятие за абсолют. При Кузанеца обаче не-другото не е съвсем понятие, доколкото, ако понятието не е друго освен понятие, то не-другото превъзхожда и понятието, което непременно ще дава израз на другостта. Съответно при него също така човешката крайност не би се снела в абсолюта. Ако „продължим” логиката на Николай от Куза, то човекът не е друго освен човек, от което и следва, че човекът нико га не би могъл да се уподоби до такава степен на Бог, че да бъде едно с Него. Точно обратното – Бог, Който е не-другото, трансцендира безусловно границите на човешкото познание. Следователно за Кузанеца безкрайна пропаст ще дели крайното ни познание от истинското познаване на Бога, а именно доколкото спрямо нашето мислене и познание Той е безкрайност, абсолют.
Именно този „апофатизъм” ще се окаже легитимиращ феноменологически интерпретации на философията на Николай от Куза.[5]Отказът от говорене или по-скоро безсилието да се произнесе последната дума относно Бог, което бележи невъзможността за абсолютно трансцендиране на собствената ни крайност, би могло да превърне Кузанеца във важен за постмодерната критика на онтотеологията „съмишленик”. Там, където вече не можем да говорим и да си служим с понятия, навлизаме в областта на мълчанието, в което ни се откровява Бог и където всяко дискурсивно познание бива отхвърлено чрез отрицаване. Това е и областта на парадоксалното и невъзможното. Ние можем и не можем да трансцендираме крайността. Единствената възможност за тази трансценденция е невъзможността или парадоксалността на самото Бого-явление. Така ние нямаме досег с Божественото, освен ако то не ни се разкрие, а последното изисква радикална смяна на нагласата ни, характеризирана като преход от идолопоклонството или уловеността във видимото и неговата несекваща съблазън към неизразимата пълнота или сатурираност на невидимото, което превъзхожда и подчинява окото, метафорично ослепявайки го, за да про-види скритото, иконичното.[6]От друга страна, с това е свързан и преходът от битието към благото, доколкото невидимото в своята ексцесивност ни се разкрива като онова благо, което е отвъд битието.[7]
Следователно според подобна интерпретация още при Кузанеца можем да открием мощна критика на онтотеологичната метафизика на присъствието и субстанциалността, като структурен момент, изграждащ тази, е невъзможността да узнаем нещо за Бог чрез дискурсивните си способности. Богопознаването е единствено и само възможно като благодат, която човекът получава от самия Бог. Ние следователно сме неспособни да се издигнем до Бога чрез понятия. И въпреки това обоснована ли е една подобна интерпретация на философията на Николай от Куза? За да отговорим на този въпрос, трябва да обърнем внимание на някои основополагащи за епистемологията на Кузанеца особености. (...)
[1] Тук искам специално да благодаря на проф. Георги Каприев и проф. Калин Янакиев не само за поканата да участвам в настоящия брой на сп. Християнство и култура, но и за това, че сме дискутирали този текст, който е част от бакалавърската ми теза, чийто научен ръководител бе проф. Каприев, не само в отделни срещи, но и на лятната школа по средновековна философия в гр. Елена през изминалата 2021 г. Без тяхното доверие едва ли настоящият текст щеше да види бял свят.
[2] Hopkins, J. Nicholas of Cusa (1401-1464): First Modern Philosopher?, In: Renaissance and Early Modern Philosophy, ed. Peter A. French, Howard K. Wettstein, Bruce Silver, Midwest Studies in Philosophy, 2002, p. 13-29.
[3] Hoff, J. The Analogical Turn. Rethinking Modernity with Nicholas of Cusa, Wm. B. Eerdmans Publishing Co., 2013.
[4] Вж. Nicholas of Cusa, Nicholas of Cusa on God as Not-othe, transl. J. Hopkins, The Arthur J. Banning Press, Minneapolis, Minnesota, 1987.
[5] Макар и Жан-Люк Марион да не се занимава обстойно с Николай от Куза в творчеството си, разгръща феноменологична интерпретация на текста De visione Dei, осъществена през призмата на собствената феноменология на невидимото и невъзможността на Марион, отхвърляща онтотеологическото, т.е. метафизичното говорене за Бога. Това, което присъства в подобен тип интерпретация като нейно латентно и имплицитно условие за възможност е Псевдо-Дионисиевият хинтергрунд, на който стъпва мисленето на Николай от Куза, служещ като изходна позиция и за феноменологията на Марион. Вж. Albertson D., Before the Icon: The Figural Matrix of De visione Dei, In: Nicholas of Cusa and Times of Transition Essays in Honor of Gerald Christianson, ed. Th. M. Izbicki, J. Aleksander, D. F. Duclow, Brill, Leiden & Boston, 2019; Каприев Г., Една алтернатива на онтотеологията: от Средновековието до днес. – В: Архив за средновековна философия и култура, Изток-Запад, София, 2017.
[6] Вж. Marion, J.-L. God without Being. Hors-Texte, p. 7-25, 53-108.
[7] Ibidem.