Проповед за Рождество
Ставрофорен иконом проф. Константин Галериу (1918–2003) e един от най-обичаните православни румънски духовници. Служи като свещеник в църквата „Св. Силвестър“ в Букурещ в продължение на 30 години, а успоредно с енорийското си служение от 1990 г. до края на земния си път заема и длъжността викарий на Архиепископията на Букурещ. Дългогодишен преподавател в Богословския факултет на Букурещкия университет, оставил богато богословско наследство както чрез своите трудове, така и чрез влиянието си върху едни от най-изтъкнатите съвременни румънски богослови, които са били негови ученици. В началото на 50-те години на миналия век няколко пъти е изпращан в затвора от службите на тоталитарната власт заради мисионерската си дейност, включително и в трудовия лагер „Валеа Неагра“ за няколко месеца през 1953 г.
Живеем в Христовото Рождество и от пълнотата на този дар историята получава смисъл, който постоянно се обновява. С неподправено свято вълнение слушаме вдъхновения химн на Тържеството: „Девата днес ражда Свръхестествения и земята принася пещера на Непристъпния, ангелите заедно с пастирите славословят, а мъдреците пътуват със звездата, защото заради нас се роди Младенец – предвечният Бог“[1]. Това е кардинален, уникален факт: Бог от Своята вечност и вездесъщие идва при нас в това „днес“ на нашето време и на конкретно „място“ на нашата Земя, във Витлеем. Ние разбираме, че Бог Отец, нашият небесен Баща, родил във вечността Своя Син, както казва псалмопевецът: „Господ Ми каза: Син Мой си Ти; Аз днес Те родих“ (Пс. 2:7), сега изпраща Своя Син във времето, при изпълването на времената: „ето, Девицата ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил“ (Ис. 7:14), или, каквото е тълкуванието според Евангелието, „с нас е Бог“ (Мат. 1:23).
„Заради нас се роди Младенец – предвечният Бог.“ И чрез Рождеството на Сина на небесния Отец, Бог и Човек пред нас се въплъщава, разкрива се Любовта. В недрата на сътворението на този свят лежи извечната любов на Отца чрез Сина в Светия Дух. Божествената любов е съзидателна: „Всичко чрез Него стана…“ (Иоан. 1:3). Всяко бебе е новост, нещо уникално, неповторимо, икона на иконата на Неговия единороден Син. Това е тайна на Божието творение, едно безкрайно „днес”… Спасителят, Синът на родителската любов, казва: „Моят Отец досега работи, и Аз работя“ (Иоан. 5:17).
Усилно размишлявайки в духа на светите отци на Църквата, ясно виждаме: само от злоба, от завист към Сина на небесния Отец се роди изкушението на дявола и внуши у човека човекоубийствени мисли (вж. Иоан. 8:44), сеейки в света нелюбов, вражда, поквара, кръв, терор и смърт. Как Ирод „отпразнува“ събитието на Рождеството на Божия Син? „Принасяйки“ като зла жертва убийството на онези младенци, родени в едно време с нашия Господ (вж. Мат. 2:16). Колко такива „по образа и подобието” на Ирод са се нароили днес, даже „празнично“ тържествуващи, колко много въплъщения на злото и смъртта в този свят?! Но само в Любовта, открита от Отца към Сина, само в нея е Животът, истинният Принцип на битието: „Защото Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“ (Иоан. 3:16). Ето как се откровява, учи и живее спасителната Любов на Бога, на небесния Отец: чрез дара на Неговия Син за света.
Всяка религия говори за Създателя и дори някои Го наричат „Отец“. Най- древната и най-разпространената молитва на човечеството е отправена към небесния Отец, казва Мирча Елиаде. Но дали Бог е известен и прославян в някоя друга религия като Бащата на вечната и спасителна Любов? Дори и ние християните, които изповядваме в нашия Символ на вярата, че Синът „заради нас и заради нашето спасение слезе от небесата“, дори и ние – дали живеем по пълнокръвен, истинен начин любовта на Бога като Баща на Сина и на самите нас? Терзанията на съвестта и страданието в света не могат да бъдат изцелени, ако Бог не бъде познат, изповядан и живян от всички хора навсякъде по света като Любов, като вечен Баща на Сина на Неговата любов. Той не може да бъде наистина познат, ако мислим за Него като за някакъв самотник, пребиваващ в метафизическо уединение, като отшелник в небесата, без да бъде съзерцаван заедно с вечния Му Син и заедно с братята на Сина Му, страдащи от Иродовци, Неговите деца, всички „синове на Всевишния“ (Пс. 81:6).
Може да усетим Любовта Му от прегръдката на родителските Му ръце:„ Твоите ръце ме сътвориха и устроиха...“ (Пс. 118, 73). […] И Този, който ни е съградил, Той ни и спасява. Не можем да очакваме спасение от някого, който подлежи на изменчивост, на преходност; който е владян от страхове и е подвластен на смъртта. Само божественият Младенец, роден във витлеемските ясли и Чийто завършек не завършва със смърт, а с Възкресение и Живот, може да спаси човечеството. Само Той е нашето избавление. Ето защо Нюман ще каже: „Рождество означава смъртта на нашето отчаяние“, смъртта на смъртта чрез божествената Любов.
Свети Григорий Синаит учи много ясно – определението за истинна вяра е виждането и знанието в яснота на двата догмата на християнството – за Троичността и за двоичността. Троицата да бъде разбирана като неслитна по Лица и неразделна, в единство, а двоичността – в двете природи и двете воли на Христос, божествена и човешка. Така ни се разкрива божествената Любов, така и да я живеем наистина.
Да живеем в Тайната на Светата Троица: Бог е любов, защото е Троица. Любовта, истинската любов, означава екстаз, „излизане от себе си“. Да обичаш означава да живееш живота на другия. От дълбините на божественото Откровение ни се разкрива: ако човекът е замислен от вечността сам за себе си, той би бил способен да обича само и единствено себе си. Между двамина любовта е споделена, единият вкусва живота чрез другия. Но съвършената, жертвената, съживителната, екстатичната, сияещата, безусловната, плодоносната любов се явява само в троичността.
В светлината на Троичната тайна ни се разкрива природата на Любовта: родителска, синовна, духовна. За света тази Любов се открива чрез Въплъщението и Рождеството на Христос, Бога и Човека. Ето как е възможно да се разбере божествената Любов, дълбоко зазидана в делото на нашето сътворение и спасение.
Да празнуваме всички християни слизането на Бога при нас в светлината на Любовта. Свети Григорий Богослов, възпяващият любовта в Светата Троица, призовава: „Христос се ражда – славете Го; Христос слиза от небето – излезте да Го посрещнем; Христос е на земята – духовно да се възнесем!“. Тоест Бог слиза при нас, за да може ние да се издигнем нагоре. Как? Чрез любовта и смирението на Витлеемската пещера. Иисус Христос ни казва: „… никой не дохожда при Отца, освен чрез Мене“ (Иоан. 14:6). Възнасяме се при Отца, от света на тлението и смъртта в спасителния свят на Любовта, потопени в Неговата родителска любов и имайки в съзнанието си Лика на Младенеца от Витлеемските ясли, лицето на всяко дете, растящо в Неговата и в нашата любов... Светият апостол Павел ни казва да бъдем благодарни „на Бога и Отца, Който ни направи способни да участвуваме в наследството на светиите в светлината, избави ни от властта на тъмнината и ни премести в царството на възлюбения Си Син“ (Кол. 1:12-13).
В дълбините на ума и сърцето ни нека се издигнем от ужаса на падението, в което се намираме, и да се обновим в Светлината на любовта! Христос се ражда! Любовта се ражда! Да усетим как се ражда Любовта чрез силата на благодатта и в нас – Любовта към Бога и към ближния, към брата до мен, в който виждам Самия Христос! Амин.
Източник: Crestinortodox.ro
Превод от румънски: Сандра Керелезова
[1] Из кондака за Рождество Христово на св. Роман Сладкопевец. Б.пр.