БПЦ трябва да преодолее изолацията си
С Тивериополски епископ Тихон разговаря Тони Николов
Тивериополски епископ Тихон е роден на 26 май 1945 г. в Щутгарт (Германия). Майка му е германка, а баща му – българин, оперен певец. През 1946 г. се завръща с родителите си в България, където учи последователно в Духовната семинария в Черепиш и в Духовната академия. Той е сред основателите на хор „Йоан Кукузел“, съученик и близък приятел е с покойния патриарх Неофит. През 1977 г. заминава за ФРГ, където живее майка му, там завършва медицинско училище и в продължение на години работи като фелдшер. Постриган е в монашество през 2000 г. от Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон, а през 2003 г. е ръкоположен за Тивериополски епископ. От 2009 г. до 2015 г. е председател на настоятелството на патриаршеския катедрален храм „Св. Ал. Невски“, понастоящем е патриаршески викарен епископ.
Ваше Преосвещенство, вие сте от малцината, които познавате всеки един от предстоятелите в историята на модерната Българска патриаршия, тоест от времето на патриарх Кирил насам. Какви са качествата, на които трябва да отговаря един предстоятел в Българската православна църква, за да спечели доверието както на църковния народ, така и на цялото общество?
Качествата и характерът трябва да съвпадат с духа на времето, в който е живял даден патриарх. Патриарх Кирил беше човек с една много гъвкава дипломация и успя да възстанови Българската патриаршия, като изтъкна пред комунистическите власти, че Екзархията е била едва ли не подразделение на Вселенския патриарх. Това никак не се понрави на тогавашната власт и за да няма оправдание Св. синод, че е подчинен на Цариградската патриаршия, възстановиха Българската патриаршия. След което имаше един период, в който всички – и патриархът, и владиците – бяха под сериозно наблюдение, за да се види няма ли „контрареволюционни“ настроения и намерения. Когато избраха дядо Максим за патриарх, нещата вече бяха улегнали. Той беше известен като „свободомислещ“, бил е съученик с редица от видните деятели на комунистическата партия. Когато дядо Неофит стана патриарх, беше едно от най-тежките времена, атмосферата беше съвършено неясна. Сенчестото влияние на отделни митрополити все още не се беше отдръпнало. Тогава се извадиха досиетата от комунистическо време и се видя, че Държавна сигурност не само че е наблюдавала всички владици от старата гвардия, но и впоследствие е започнала да вербува хора, които са имали перспективата да станат митрополити. Това беше един тежък удар срещу доверието на народа. И пак казвам, грешката според мен е, че мнозина от тях не излязоха публично, открито и откровено да кажат, че са били агенти на ДС, че са се поддали, че това е било слабост от тяхна страна, и да поискат прошка. Не го направиха, защото тогава трябваше да се отрекат от своите водещи офицери, а от тях ги беше очевидно повече страх, отколкото от гнева на народа. И така продължи това време, докато дойде ново поколение митрополити, които нито имаха усещането, нито знанието за тази борба, която се е водела между комунистическата власт и Светия синод, за голямото инфилтриране, което Държавна сигурност и БКП направиха в Светия синод. Полковник Христо Маринчев от ДС, заместник-началник на Комитета по църковни въпроси, оглавяван от Любомир Попов, фактически предаваше навремето чрез митрополит Калиник всички нареждания, а после и чрез митрополит Панкратий. След което двамата влизаха в заседание на Светия синод и казваха какво ще трябва да стане. Знаеше се откъде идва цялата работа.
Но сега, както казвате, има ново поколение митрополити. Нещата се промениха.
Не всичко се е променило напълно. Все още я има инерцията от онова време, в което традициите и свещеността на Светия синод доста пострадаха. Светият синод пак заседава, когато му падне, а не на две сесии. Светият синод не функционира и по старите образци: първо да говорят най-младшите, после да се върви нагоре; всеки се обажда, прекъсва, по някой път доста нелицеприятно. Това започна още при дядо Неофит, който не искаше да им скърца със зъби. Сега не вярвам отведнъж да се променят нещата. В момента се изрекоха много приказки какъв трябва да бъде новият патриарх. Според мен вече е излишно да се говори за това по простата причина, че го имаме.
Освен това патриарх Даниил е много млад патриарх.
Много е млад, наистина. Доколко той ще осъзнае огромната власт, която има, и възможността си за огромно обществено политическо влияние, е въпрос, който тепърва ще видим. Изминали са само няколко седмици от неговия избор. Но Църквата дефинитивно трябва да излезе от изолацията. Първо, от вътрешната изолация, в която се намира, и второ, от изолацията в православния свят. Виждате, че никой от патриарсите, с изключение на Вселенския патриарх, не си даде труда да дойде на погребението на патриарх Неофит, нито пък на интронизацията на новия патриарх. Вярно е, че уважение не може да се изисква, то трябва да се спечели. И това ще е една от задачите на новия патриарх.
Всеки патриаршески избор е натоварен с очаквания от различни обществени групи, а и от световното православие, но решението се взима от членовете на Патриаршески избирателен събор. Как пристъпват те към един такъв избор, какви са техните мотиви и очаквания? Дали близките резултати на двамата основни кандидати на последните избори са белег за разделение в Българската православна църква, или за съборност и „демократичност“ на направения избор?
Вижте, аз бях един от тези, които гласуваха. Струва ми се, че някакви особени влияния и договаряния по време на гласуването не е имало. Изненадата беше естествено, че борбата ще бъде между сегашния патриарх и Врачанския митрополит Григорий. По мое наблюдение на монасите и монахините много им хареса, че могат да изберат монаха. Може би това е единственото намигване, което е имало между тях, без да е било грубо, то дойде някак естествено. Очевидно прехвърлянето на гласовете на Ловчанска епархия към дядо Даниил бе предварително уговорено, в случай че техният митрополит не мине на втория тур. Но всичко това са предположения. Всички бяха по-скоро любопитни какво ще излезе, нямаха ясни очаквания.
И сега се питаме какво предстои? Вече новият патриарх е интронизиран, а патриарх Даниил, както казахте, е млад патриарх, пред себе си има отворена перспектива. Обаче в обществото, заговори ли се за състоянието на Църквата, веднага излизат казуси за разпри, спорове за материални блага, видяхме какво се случи и при избора на Сливенския митрополит. Затова образът на Българския патриарх сякаш е алтернатива, говорим за неговия аскетически и монашески живот. В каква степен това е определящо за посоката, в която той ще поведе вярващия народ? (Чували сме толкова разкази за скромността на сръбския патриарх Павле, за неговите стари скъсани обувки, за това, че се е возел в градския транспорт... )
Не се плаша да кажа, че скъсаните обувки на патриарх Павле са чист популизъм и нищо повече. Човек може да носи хубави обувки, може, щом му харесва, да носи скъсани обувки, но това абсолютно нищо не означава за мен. Защото е важно не само какви сигнали изпращаш в обществото, а дали си в състояние действително да създадеш атмосфера, отговаряща на милосърдието, което подсказват скъсаните обувки.
Много хора се опитват да гадаят в бъдещето, много хора се опитват съгласно своите разбирания да нарисуват някакъв идеален вид на бъдещето на Църквата ни. И двете виждания са погрешни. Би трябвало ние като християни да сме наясно какво всъщност желаем и тогава да го изразим. Според мен трябва да изразим желание клирът и най-вече висшият клир да контактува и да комуникира, да разговаря с целия народ, а не само с онова паство, което ги следва като лисича опашка на всяка служба. Борбата ще бъде дълга. Една много голяма и все по-голяма част от хората не искат да ни слушат или не могат да ни слушат, а трети чисто и просто не ни разбират. Така че едно от първите неща според мен е да сме наясно какво искаме и да има желанието в Светия синод да се вкарат ред и дисциплина, да се изчисти загнилото. И да се започне нова евангелизация в България.
Времената се променят, казвате вие. Църквата също по някакъв начин се променя и това поставя нови изисквания пред новия патриарх?
Да, защото досега нашата Църква сякаш основно беше съсредоточена върху своето положение, как тя ще се издържа и откъде ще дойдат парите за заплатите. Досега винаги успехите са се мерили или са се оценявали по това колко килограма свещи са продадени в даден храм. А е факт, че продажбата на свещи намалява. Тя вече не може да бъде единственото перо на приходи за Българската православна църква.
Но заплатите на свещениците бяха поети от държавата.
Да, в един момент държавата пое фонд „Труд и работна заплата“, което според мен е много опасно нещо. Защото при първото показване на характер от страна на Църквата или пък при първата криза държавата преспокойно може да каже: „В бюджета нямаме тези средства, оправяйте се сами“. Тогава какво ще стане? Опасявам се, че ще се чуят призиви: „Църквата е толкова богата, има толкова много земи и имоти. Ще трябва да се разделите с тях, а и да помагате на бедните“. Познайте тогава кой ще вземе тези лакоми парчета от църковните имоти…
Сигурно ви е направило впечатление, че една от първите срещи на новия патриарх беше с политическия елит – с председателката на Народното събрание, с представителите на основните политически сили, заговори се пак за единението Църква-държава. Как тълкувате тази среща?
Понеже Народното събрание е в окаяно положение, то търси малко отразена светлина отвън, затова обърнаха поглед към новия патриарх след неговата интронизация. На мен ми се струва обаче, че в България такива послания не се приемат много сериозно. Хубаво, че се срещат и разговарят, но според мен това, че държавата казва на Църквата: „Ние трябва да се държим заедно“, по-скоро е един друг сигнал: „Ние няма да ви преследваме“.
Смятате, че Църквата трябва да пази здравословна дистанция от държавата?
Абсолютно. Църквата трябва да е много близо, но и много решително разграничена от държавата. Тя трябва да е винаги при държавниците, трябва винаги да си говори с тях, но да не се вмесва в държавните работи, защото след това отговорността ще е нейна. Повтарял съм го много пъти. Все още има едно поколение в Църквата, което се страхува да говори за политика и казва: „Аз с политика не се занимавам“. Noli me tangere (Не ме пипай – лат.), защото който се занимаваше с политика едно време, свършваше на един остров горе на Дунава. Затова ние не се занимаваме с политика. Църквата не трябва да се занимава с политика. Това са мантрите.
Аз продължавам да твърдя, че след като си православен, ти живееш в православно общество и трябва да се бориш това общество да бъде православно. Което означава, че ти трябва да си в обществената политика, не в партийната, но в обществената политика. Трябва да начертаеш идеалите, които нашият народ да следва. Кой ще иска и кой няма да иска, е друг въпрос, но трябва да се обединяват все повече хора около онова, което е българският национален идеал.
Кои според вас са най-болезнените въпроси, пред които е изправен патриархът и на които той трябва да намери непосредствено решение в краткосрочен план?
Според мен най-болезненият въпрос в момента е липсата на легитимация, защото Църковният събор въобще не се свиква, няма намерение да се свика и никой не казва дали и кога ще се свика. Това означава, че ние сме в полуправно състояние. Не всичките решения на прежния събор са изпълнени, дори и на съборите преди това. Те са неглижирани и не са изпълнени. По този въпрос лично аз смятам, че трябва да се вземе едно окончателно решение.
И то е?
Или ни казват, че закриват Църковния събор и че митрополитите ще решават всичко и толкоз. И когато нещата не вървят, вече ще имаме право да стоварваме обвиненията върху тях. Или се връщаме към църковно-съборното начало, което да решава съдбата на Църквата. Другото според мен е скандално. И особено скандално е, че ние, все пак възрастни хора, цветът на нацията ни откъм църковна гледна точка – най-добрите свещеници, най-добрите миряни и т.н. – се събираме там, говорим дълго, броят се гласовете, вземаме важни решения и след това все едно, че нищо не е било. Това е един от най-тежките проблеми, който носи след себе си опасност за формиране на сектантски настроения. Миряните решават, че щом отгоре не се вземат решения, тогава те ще следват даден отец. Събират се стотина души и казват, че са енория. Но никаква енория те не са, а са християнско братство. Енорията има граници и тези, които живеят вътре, те са енориашите. Толкоз. В тази енория отговорник е свещеникът, а той пък е отговорен пред епископа.
Други болезнени въпроси освен непровеждането на Църковен събор?
Има. И не са малко. Друг болезнен въпрос е, че има прекалено много млади епископи, които в близко бъдеще не е ясно с какво точно ще се занимават. Би трябвало да се направи програма и на тези епископи да им се възложат конкретни задачи. В момента няма ясна програма на Църквата по отношение на социалните дейности и по отношение на други проблеми. Има някакви комисии и толкоз. Всеки митрополит си избира онова, което му е на сърце, и го прави в митрополията. А много от темите на нашето общество би трябвало да бъдат обявени за църковни, за теми на Българската православна църква. И с тях трябва да се занимават някои от тези епископи, иначе с течение на времето те ще изгорят от „нищоправене“ или от провалени надежди. Не знам защо има толкова много епископи, но на тях трябва да им се намери смислена и удовлетворяваща работа. А работа има.
Друг важен въпрос: отношението на Българската православна църква с другите християнски изповедания? Как вие виждате тези отношения при патриарх Даниил?
Бях много щастлив, когато навремето един от българските президенти събра всичките вероизповедания около една маса. Тогава те излязоха с обща декларация, че религията е дом на Господа. За съжаление, както всички подобни инициативи, по-нататък не се продължи. И все пак тогава те се събраха и казаха, че вярващите хора трябва да проявяват респект, уважение към другите, трябва да се знае, че всички ние се молим на нашия Господ. Вече не се поддържа подобен диалог дори с католици и протестанти.
Има решение на Светия синод на БПЦ, че само определени лица могат да водят този диалог.
И това не е редно. По простата причина, че тези лица не могат да бъдат навсякъде. Нали така? Винаги съм казвал, че ние никога няма да станем католици и католиците няма да станат православни. Поне в обозримото бъдеще. Но не е нито културно, нито възпитано да не се държим по един братски и приятелски начин с тях. Защото само едни добри отношения възпрепятстват агресивно мисионерство. Това съм го изживял в Западна Европа, където има много българи и където отношенията с другите християнски деноминации са неизбежни.
Очаквате ли по-активна политика на Св. синод в тази насока при патриарх Даниил?
Откровено казано, не очаквам. Светият синод е презает с мислите си за преструктуриране и пренареждане, което е огромна грешка. Защото колкото и да сме подредени, изолацията ще продължава и ако от самото начало новият патриарх не се захване да я преодолее, после ще му е много по-трудно. Ако нищо не се промени до година и половина-две, значи нещата ще си останат пак такива, каквито са били.
Темата за Русия отново изникна покрай избора на патриарх Даниил. Едни очакват той да не се връща към свои изявления, които е правил като Видински митрополит, други пък обратното – очакват той да засили тези свои позиции. Темата за войната и мира е основна за съвременното православие, виждаме как Руският патриарх е член на Съвета за национална сигурност и застъпник на агресията на Русия. Можем ли да очакваме не само от Българския патриарх, но и от патриарсите на православните църкви да се противопоставят на държава, която води война?
Това е един от най-трудните въпроси. Аз и другаде казах, че едно са думи, произнесени от Видинския митрополит, друго са изявленията на един патриарх. Това са две съвършено различни неща.
По въпроса за Украйна разправиите ще продължат, и то по простата причина, че някои избягват да отговорят на един най-елементарен въпрос. Ние сме християни и следваме християнския морал, нали така? Морално ли е тогава да нападнеш една страна, независимо какви са различията ти с нея, да започваш да избиваш един народ, който наричаш „братски“, а членове от твоята Църква да трябва да се бият срещу тебе и ти да ги убиваш? Това морално ли е, или не е морално? На този въпрос трябва да си дадем отговор. Пак казвам, казвал съм го и на друго място, според мен Руският патриарх Кирил е най-големият грешник в цялата тази работа, защото, ако беше решил, той можеше да спре войната. Само да се беше опълчил. Защото не можеш да скриеш Руския патриарх, пращайки го на друга служба, него не можеш дори да го пипнеш с пръст. Можеш да го поставиш в изолация, можеш да го заплашваш, можеш да го убиеш, но не можеш да го скриеш. И ако той се беше обявил против войната, вече нямаше да има сила, която да удържи на тази критика. Но Руският патриарх не само че не го направи, но и открито започна да подкрепя войната, и то по доста грозен начин. Не я спря тази война, макар че можеше. Не знам защо го направи и как успява да спи нощем, наистина не знам.
И накрая един такъв въпрос: има множество разломни линии в православието в момента, можем ли да очакваме от новия Български патриарх да положи усилия за помирение на различните групи и възгледи? Води се дебат в нашето общество какво е автентичното православие. Едни са за буквата на закона, други са за неговия дух в един все по-променящ се свят.
Лично смятам, че когато на някого му липсва нещо, тогава той обявява себе си за автентично православен. Много е примамливо да изградиш бронебойна логика за това колко си прав самият ти в своето виждане за автентичното православие. Автентично православие е онова, което се обляга не толкова на канони, на закони и наредби, а държи преди всичко на т.нар. икономѝя, тоест да не допускаме нито една човешка душа да се погуби заради нарушения, които могат да бъдат опростени. Свети Викентий Лерински е казал, че във важните неща трябва да имаме единство, във второстепенните неща да имаме свобода, но във всичко трябва да имаме любов. И нещата функционират, ако почнем по обратния ред – да имаме във всичко любов, след това да видим кое не е чак толкова съществено, да си дадем там свобода и когато поживеем хем в любов, хем в свобода, да поръчаме на богословите да намерят единството вместо да търсят непрекъснатото разединение. Това е моят идеал за разрешение на всички тези разделения.
Всеки сега търси да изтъкне своята разлика с другия и колко не е прав той, забравяйки, че в крайна сметка нито един от нас няма заслуга за това, че е православен, а не се е родил католик или протестант. Така е решил Бог, изпращайки нашите безсмъртни души в нашите тела, за да се оправим нататък в този сложен свят, в който сме поставени. Представете си две жени – едната италианка, а другата българка – които не се карат помежду си и се разбират прекрасно. Изведнъж ги разделяме с убеждението, че другаде няма благодат. А със сигурност единствената мяра, която можем да имаме, е това дали някой върши добро, дали умножава доброто, или не. Това е моето виждане по въпроса.
Снимка: БГНЕС